środa, września 14, 2016

NORWEGIA DZIEŃ 4 | TROCHĘ CIEKAWOSTEK | BANKSY STATKI I EGIPT

Bu!

Podczas całego pobytu w Bergen zdołałam zaobserwować parę dość ciekawych rzeczy o Norwegii. Są to tylko moje spostrzeżenia z tych paru dni, mogą  tak naprawdę odnosić się jedynie do miejsca ,w którym byłam, jednak postanowiłam wam trochę o tym opowiedzieć.


1. Do galerii handlowej w Arnie można przypłynąć łódką i zostawić ją przy pomoście.

2. Ryby można łowić praktycznie wszędzie. Raz w samym centrum Bergen młody chłopak usiadł na ławce przy przystani, wyjął wędkę i zaczął je łowić.

3. W Norwegii jest bardzo dużo ptaków i ani trochę nie boją się ludzi. Można zobaczyć siedzące koło siebie wróbelki, kruki, mewy i gołębie. Kiedy raz siedząc na przystanku nakarmiliśmy grupkę wróbli ,to następnego dnia widząc nas w tym samym miejscu przyleciały domagając się jedzonka.

4. Ludzie w Bergen są bardzo mili i pogodni, pomimo ciągłego deszczu.

5. W Norwegii jest dużo hmm ciekawych prac. Widzieliśmy np: faceta zbierającego pety z papierosów specjalnymi szczypcami, faceta plewiącego chwasty spomiędzy płytek w centrum miasta, i grupę myjącą przystanki podczas ulewy. Co ciekawe żadna z tych osób nie wyglądała na niezadowoloną.

6. W Bergen znajdują się uliczki z graffiti Banksyego. Niestety nie udało nam się znaleźć wszystkich.

7. Zwiedzając muzea trafiliśmy na wystawę poświęconą Egiptowi.. mumia to ostatnia rzecz jaką spodziewałam się zobaczyć w Norwegii.

8. Mam wrażenie ,że Norwegowie są bardzo ufni i uczciwi wobec innych, często widzieliśmy pozostawiane rowery, przyczepy czy taczki bez zabezpieczenia, garaże bez drzwi otwarte skrzynki pocztowe,czy okulary ,które przez tydzień leżały w tym samym miejscu.

9. I dużo łatwiej jest zobaczyć zostawioną gdzieś przy drodze poduszkę czy opakowanie na kanapki niż śmieci.

10. Kolejna rzecz ,która świadczy o ich uczciwości i ufności.. niektóre muzea czy galerie sztuki mają bilety w postaci zwykłej nalepki z logiem. Taką naklejkę wystarczy nakleić na ubranie i można spokojnie wychodzić i wchodzić do danego miejsca ile razy się chce.

11. W Arnie gdy tylko przestawało padać wszyscy wychodzili z domów aby biegać.

12. W Bergen jest jakiś niesamowity przedział cenowy. Dla przykładu: ten sam magnes na lodówkę w dwóch różnych miejscach można kupić za 20 lub 130 koron, w jednym sklepie ceny mogą wahać się od 10 koron za breloczek do 1000 koron za poduszkę etc.

13. W praktycznie każdym sklepie można kupić parasol.

14. W supermarketach kiedy zostaję Ci reszta to banknoty dostajesz od sprzedawcy ,a monety od maszyny.

15. W Norwegii nie ma czegoś takiego jak grosze, jednak przypuszczam ,że kiedyś były, bo w cenach podanych w sklepach występują. Ile zatem trzeba zapłacić? Jeśli coś kosztuje 13.50, to nie łudź się, zapłacisz za to 14 koron.

16. Najtańszy chleb jaki znaleźlismy kosztował 6 koron ,ale zawsze był wykupiony, natomiast najdroższy kosztował około 40 koron. (1 korona to mniej więcej 50gr)

17. W Norwegii można pić wodę z kranu.

18. W Norwegii jest duuużo bardziej czyste powietrze niż w Polsce, gdy wracając samolotem wysiedliśmy w Warszawie to przeżyliśmy szok.

A teraz zapraszam do oglądania zdjęć!

12 komentarzy:

 1. Super.Mam ochotę teraz na Norwegię.Dzięki Tobie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie mieszkaliście?

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym tam kiedyś pozwiedzać kila miejsc :) melodylaniella.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. ta wielka ekspertka sie odezwala... mieszkasz tam na codzien pracujesz tam? 20 koron to nic w porowaniu z tamtejszymi zarobkami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ja ani raz nie napisałam ,że to dużo. To było porównanie cen za ten sam produkt, w dwóch różnych miejscach, przy czym 20 koron było jako ta niska cena.

   Usuń
 5. Piękne zdjęcia :D Aż miło się ogląda :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Podczas czytania tego postu miałam wyobrażenie, że Norwegia to takie magiczne miejsce. Tak miło kojarzy mi się ten kraj i z chęcią bym go odwiedziła :)

  Obserwuję :)
  http://niepoprawnymakijaz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 svlni , Blogger