NORWEGIA DZIEŃ 4 | TROCHĘ CIEKAWOSTEK | BANKSY STATKI I EGIPT

środa, września 14, 2016

Bu!

Podczas całego pobytu w Bergen zdołałam zaobserwować parę dość ciekawych rzeczy o Norwegii. Są to tylko moje spostrzeżenia z tych paru dni, mogą  tak naprawdę odnosić się jedynie do miejsca ,w którym byłam, jednak postanowiłam wam trochę o tym opowiedzieć.


1. Do galerii handlowej w Arnie można przypłynąć łódką i zostawić ją przy pomoście.

2. Ryby można łowić praktycznie wszędzie. Raz w samym centrum Bergen młody chłopak usiadł na ławce przy przystani, wyjął wędkę i zaczął je łowić.

3. W Norwegii jest bardzo dużo ptaków i ani trochę nie boją się ludzi. Można zobaczyć siedzące koło siebie wróbelki, kruki, mewy i gołębie. Kiedy raz siedząc na przystanku nakarmiliśmy grupkę wróbli ,to następnego dnia widząc nas w tym samym miejscu przyleciały domagając się jedzonka.

4. Ludzie w Bergen są bardzo mili i pogodni, pomimo ciągłego deszczu.

5. W Norwegii jest dużo hmm ciekawych prac. Widzieliśmy np: faceta zbierającego pety z papierosów specjalnymi szczypcami, faceta plewiącego chwasty spomiędzy płytek w centrum miasta, i grupę myjącą przystanki podczas ulewy. Co ciekawe żadna z tych osób nie wyglądała na niezadowoloną.

6. W Bergen znajdują się uliczki z graffiti Banksyego. Niestety nie udało nam się znaleźć wszystkich.

7. Zwiedzając muzea trafiliśmy na wystawę poświęconą Egiptowi.. mumia to ostatnia rzecz jaką spodziewałam się zobaczyć w Norwegii.

8. Mam wrażenie ,że Norwegowie są bardzo ufni i uczciwi wobec innych, często widzieliśmy pozostawiane rowery, przyczepy czy taczki bez zabezpieczenia, garaże bez drzwi otwarte skrzynki pocztowe,czy okulary ,które przez tydzień leżały w tym samym miejscu.

9. I dużo łatwiej jest zobaczyć zostawioną gdzieś przy drodze poduszkę czy opakowanie na kanapki niż śmieci.

10. Kolejna rzecz ,która świadczy o ich uczciwości i ufności.. niektóre muzea czy galerie sztuki mają bilety w postaci zwykłej nalepki z logiem. Taką naklejkę wystarczy nakleić na ubranie i można spokojnie wychodzić i wchodzić do danego miejsca ile razy się chce.

11. W Arnie gdy tylko przestawało padać wszyscy wychodzili z domów aby biegać.

12. W Bergen jest jakiś niesamowity przedział cenowy. Dla przykładu: ten sam magnes na lodówkę w dwóch różnych miejscach można kupić za 20 lub 130 koron, w jednym sklepie ceny mogą wahać się od 10 koron za breloczek do 1000 koron za poduszkę etc.

13. W praktycznie każdym sklepie można kupić parasol.

14. W supermarketach kiedy zostaję Ci reszta to banknoty dostajesz od sprzedawcy ,a monety od maszyny.

15. W Norwegii nie ma czegoś takiego jak grosze, jednak przypuszczam ,że kiedyś były, bo w cenach podanych w sklepach występują. Ile zatem trzeba zapłacić? Jeśli coś kosztuje 13.50, to nie łudź się, zapłacisz za to 14 koron.

16. Najtańszy chleb jaki znaleźlismy kosztował 6 koron ,ale zawsze był wykupiony, natomiast najdroższy kosztował około 40 koron. (1 korona to mniej więcej 50gr)

17. W Norwegii można pić wodę z kranu.

18. W Norwegii jest duuużo bardziej czyste powietrze niż w Polsce, gdy wracając samolotem wysiedliśmy w Warszawie to przeżyliśmy szok.

A teraz zapraszam do oglądania zdjęć!

You Might Also Like

12 komentarze

 1. Super.Mam ochotę teraz na Norwegię.Dzięki Tobie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie mieszkaliście?

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym tam kiedyś pozwiedzać kila miejsc :) melodylaniella.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. ta wielka ekspertka sie odezwala... mieszkasz tam na codzien pracujesz tam? 20 koron to nic w porowaniu z tamtejszymi zarobkami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ja ani raz nie napisałam ,że to dużo. To było porównanie cen za ten sam produkt, w dwóch różnych miejscach, przy czym 20 koron było jako ta niska cena.

   Usuń
 5. Piękne zdjęcia :D Aż miło się ogląda :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Podczas czytania tego postu miałam wyobrażenie, że Norwegia to takie magiczne miejsce. Tak miło kojarzy mi się ten kraj i z chęcią bym go odwiedziła :)

  Obserwuję :)
  http://niepoprawnymakijaz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

NEWSLETTER

Obserwatorzy

Google+ Followers

INSTAGRAM

Subscribe